دنبال کدوم شهرستان می گردی ؟

» استان خوزستان » شهرستان گتوند

تاریخ انتشار : 1398/10/09 - 22:42

 کد خبر: 13008
 2805 بازدید

شهرستان گتوند

شهرستان گُتوند یکی از شهرستان‌های استان خوزستان است.

شهرستان گُتوند یکی از شهرستان‌های استان خوزستان است.مرکز این شهرستان، شهر گتوند می‌باشد. این شهرستان در سال ۱۳۹۵، تعداد ۶۵٫۴۶۸ نفر جمعیت داشته‌است

بیشتر مردم ساکن در شهرستان گتوند، گتوندی، مردم بختیاری می‌باشند که البته تعدادی از خانواده‌های عرب نیز به برخی نقاط شهرستان مهاجرت کرده و سکونت یافته‌اند.

طوایف بختیاری ساکن در شهرستان گتوند عبارتند از: خواجه موگویی حاجیوند بهداروند، بلیوند، گله، بامدی، بابادی، موری، منجزی، زلکی، کایدانی، اورک، دهناشی، میوند، مش مرداسی، آل جمالی، گشتل، اسیوند، سومالی، زنگنه، قره باغی، شیاسی، عرب طریفی، عرب کمری، جعفری، حسنی، مکوندی و غیره.

دو رودخانه در این منطقه جریان دارد یکی رودخانه بزرگ کارون که از کوه‌های بختیاری سرچشمه گرفته و در ابتدای ورود به جلگه خوزستان به شمال گتوند می‌رسد که توسط سد عظیمی مهار شده و زمین‌های بخش مرکزی و بخش عقیلی را آبیاری نموده و کانال عظیم منشعب از آن جهت تأمین آب مصرفی شرکت کشت و صنعت کارون و صنایع جانبی آن نیز به سمت دیمچه روان است.

رودخانه شور یکی دیگر از رودهایی است که در جنوب گتوند از کارون جدا می‌شود و بعد از طی مسافتی در خاک عقیلی و گذشتن از جنوب روستای دشت بزرگ از سمت جنوب شرقی وارد دهستان جهانگیری از توابع شهرستان مسجدسلیمان می‌شود. از این رودخانه با مهارت خاصی نمک تولید می‌کنند در منابع قدیم این رود به شور زن مرده یا زنگ مرده مشهور است.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : استان خوزستان
ارسال دیدگاه