دنبال کدوم شهرستان می گردی ؟

» استان سمنان » شهرستان کنارک

تاریخ انتشار : 1398/09/08 - 12:28

 کد خبر: 12800
 2271 بازدید

شهرستان کنارک

شهرستان کنارک (به بلوچی: کُنَرَک) یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان ایران است. مرکز این شهرستان، شهر کنارک است. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ برابر با ۹۸،۲۱۲ نفر بوده‌است.

شهرستان کنارک (به بلوچی: کُنَرَک) یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان ایران است. مرکز این شهرستان، شهر کنارک است. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ برابر با ۹۸،۲۱۲ نفر بوده‌است.

شهرستان کُنارک با مساحتی بالغ بر ۱۱٬۵۶۷ کیلومتر و به مرکزیت شهر کنارک می‌باشد. کل جمعیت آن ۶۷۵۸۲ نفر است که از این تعداد ۴۲۱۳۹ نفر در روستا و ۲۵۴۴۳ نفر در شهر زندگی می‌کنند. در مورد وجه تسمیه این شهر آنچه که بر سر زبان‌ها باقی‌مانده این است که در این مکان درختان کنار زیادی یافت می‌شده که به همین علت این شهر کوچک بندری به کُنارک معروف گشت.

  • بخش مرکزی شهرستان کنارک
    • دهستان جهلیان
    • دهستان کهیر

شهر: کنارک

  • بخش زرآباد
    • دهستان زرآباد شرقی
    • دهستان زرآباد غربی

شهرستان کُنارک دارای یک شهر کنارک دو بخش کُنارک و زرآباد، چهار دهستان زرآباد شرقی و دهستان زرآباد غربی یا دهستان کاروان، کهیر و جهلیان می‌باشد. این شهرستان از شمال به شهرستان نیکشهر، از جنوب به دریای عمان، از شرق به شهرستان چابهار از غرب به استان هرمزگان منتهی می‌شود.

کُنارک رشد خود را مدیون موقعیت مناسب صید و صیادی و نیز موقعیت تجاری بخصوص با کشورهای پاکستان و حوزه خلیج فارس است. وجود دو کارگاه قایق‌سازی در شهر مکمل فعالیت‌های صیادی و تجاری بوده و توان پذیرش جمعیت کُنارک را در سطحی نسبتاً بالا نگه داشته‌است. بعد از انقلاب اسلامی اجرای طرح‌های زیربنایی و توسعه بنادر و احداث اسکله‌های جدید به آن رونق بیشتری بخشیده‌است.

همچنین، نیروگاه گازی کنارک از منابع تأمین انرژی این منطقه است.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : استان سمنان
ارسال دیدگاه