دنبال کدوم شهرستان می گردی ؟

» استان سیستان و بلوچستان » شهرستان مهرستان

تاریخ انتشار : 1398/09/08 - 12:38

 کد خبر: 12813
 2320 بازدید

شهرستان مهرستان

شهرستان مهرستان یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان ایران است. مرکز این شهرستان، شهر مهرستان است.

شهرستان مهرستان یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان ایران است. مرکز این شهرستان، شهر مهرستان است. بر طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن (۱۳۹۵) جمعیت این شهرستان ۷۰٫۵۷۹ نفر (در ۱۷٫۴۰۷ خانوار) بوده‌است.

تاریخ تصویب: ۱۳۹۰/۰۸/۰۱ شماره ابلاغیه: ۱۸۱۲۱۳/ت۴۶۷۰۷ک تاریخ ابلاغیه: ۱۳۹۰/۰۹/۱۹

تصویب‌نامه در خصوص تقسیمات کشوری در استان سیستان و بلوچستان

شماره۱۸۱۲۱۳/ت۴۶۷۰۷ک ۱۳۹۰/۹/۱۹ تصویب‌نامه در خصوص تقسیمات کشوری در استان سیستان و بلوچستان وزارت کشور وزیران عضو کمیسیون سیاسی و دفاعی در جلسه مورخ ۱/۸/۱۳۹۰ بنا به پیشنهاد شماره ۱۹۸۷۴/۴۲/۴/۱ مورخ ۱۴/۲/۱۳۹۰ وزارت کشور و به استناد ماده (۱۳) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری ـ مصوب ۱۳۶۲ـ و با رعایت جزء (د) بند (۱) تصویب‌نامه شماره ۱۵۸۸۰۲/ت۳۸۸۵۴هـ مورخ ۱/۱۰/۱۳۸۶ تصویب نمودند: ۱ـ نام شهر زابلی از توابع بخش مرکزی شهرستان زابلی در استان سیستان و بلوچستان به مهرستان تغییر می‌یابد. ۲ـ نام شهرستان زابلی در استان سیستان و بلوچستان به مهرستان تغییر می‌یابد. ۳ـ نام نقطه جمعیتی خرابه از توابع دهستان کشتگان بخش بم پشت شهرستان سراوان به آباده تغییر می‌یابد. ۴ـ نام روستای گو از توابع دهستان کمبل سلیمان بخش مرکزی شهرستان چاه بهار به بهاران تغییر می‌یابد. این تصویب‌نامه در تاریخ ۱۲/۹/۱۳۹۰ به تأیید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده‌است.

مهرستان با ۴۲/۶۱ طول جغرافیائی و ۱۸/۲۷ عرض جغرافیائی در ۹۸ کیلومتری سراوان ۶۰ کیلومتری سیب و سوران، ۱۲۰ کیلومتری ایرانشهر، ۱۲۰ کیلومتری سرباز و ۱۴۵ کیلومتری خاش قرار دارد و از طریق شهرستان سرباز به بندر چابهار ارتباط دارد.

شهرستان مهرستان یکی از شهرستان‌های چهارده‌گانه استان سیستان و بلوچستان می‌باشد که به عنوان شهرستانی جدیدالتأسیس در دی ماه ۱۳۸۷ با ارتقاء سراوان به سه شهرستان مهرستان و سیب و سوران و سراون دو بخش مرکزی و آشار تقسیم گردید. شهرستان مهرستان نام اسبق آن مه گس بوده و کلمه «مه‌گس» mah-gas یک واژه قدیمی پهلوی می‌باشد که از دو جزء «مه» به معنی بزرگ و «گس» به معنی شهر و جا تشکیل گردیده‌است.کلمهٔ گس امروزه در ادبیات بلوچی مورد استفاده می‌باشد.

مهرستانی‌ها بلوچ هستند و به زبان بلوچی سخن می‌گویند و دین و مذهب مردم اسلام و سنی حنفی می‌باشد. مهرستان دارای آب و هوای گرم و خشک می‌باشد.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : استان سیستان و بلوچستان
ارسال دیدگاه