دنبال کدوم شهرستان می گردی ؟

» استان قزوین » شهرستان قزوین

تاریخ انتشار : 1397/11/24 - 18:27

 کد خبر: 12587
 2303 بازدید

شهرستان قزوین

شهرستان قزوین یکی از شهرستانهای استان قزوین ایران است. مرکز این شهرستان، شهر قزوین است. رازمیان، معلم‌کلایه، سیردان، اقبالیه، کوهین و محمودآباد نمونه دیگر مناطق شهری آن هستند.

شهرستان قزوین یکی از شهرستانهای استان قزوین ایران است. مرکز این شهرستان، شهر قزوین است. رازمیان، معلم‌کلایه، سیردان، اقبالیه، کوهین و محمودآباد نمونه دیگر مناطق شهری آن هستند.

زبان رایج در بین مردم شهرستان قزوین فارسی با لهجه قزوینی است و مردم این شهرستان اصالتاً فارسی‌زبان هستند به گونه‌ای که ساکنان محله‌های شرقی، جنوبی و مرکزی قزوین که کمتر با صفویان در ارتباط بودند، به زبان فارسی سخن می‌گویند.

پس از فارسی، زبان‌های ترکی آذربایجانی و تاتی نیز در بین بومیان این شهر رواج دارد؛ به طوری که ساکنان برخی محله‌های قزوین که سکونتگاه صفویان و اطرافیانشان بودند، به زبان ترکی آذربایجانی حرف می‌زنند. همچنین این منطقه، اصلی‌ترین سکونتگاه تات‌های ایران است. زبان‌های دیگری مثل مراغی، کردی، لری و رمانلویی نیز در این شهر تکلم می‌شود.

برخلاف شهر قزوین که زبان اکثریت ساکنان آن فارسی است، ساکنان بیشتر روستاهای شهرستان قزوین به زبان تاتی و ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند.

کردها و لر‌ها و شمالی‌ها از دیگر مردمان شهرستان قزوین هستند.

جمعیت این شهرستان براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، برابر با ۵۶۶٬۷۷۳ نفر بوده است.


برچسب ها :
دسته بندی : استان قزوین
ارسال دیدگاه