دنبال کدوم شهرستان می گردی ؟

» استان ایلام » شهرستان سیروان

تاریخ انتشار : 1398/08/02 - 13:49

 کد خبر: 12739
 2261 بازدید

شهرستان سیروان

شهرستان سیروان یکی از شهرستان‌های استان ایلام در غرب ایران است.

شهرستان سیروان یکی از شهرستان‌های استان ایلام در غرب ایران است. مرکز این شهرستان شهر لومار است و شامل ۲ بخش و ۴ دهستان است. این شهرستان با انتزاع از شهرستان چرداول در مجموع شامل بخش مرکزی با توابع لومار و دهستان رودبار، و بخش کارزان با توابع دهستان کارزان و دهستان زنگوان، در ۱۵ مهرماه ۱۳۹۱ توسط هیئت وزیران تصویب و ابلاغ شد.

اقتصاد این شهرستان وابسته به کشاورزی است. علاوه بر دامداری، کشاورزی به هر دو صورت آبی و دیم انجام می‌شود و محصولات کشاورزی مانند برنج، گندم، جو، گوجه، نخود، عدس، انار، خیار، گرمک و… تولید می‌شود. این شهرستان از جمله شهرستان‌های بسیار زیبا و سرسبز استان ایلام است و منابع آبی فراوانی دارد. منطقه عرب رودبار یکی از مناطق پر ثمر این شهرستان است که سالانه تولید انار زیادی دارد که به دیگر شهرستان‌های استان صادر می‌شود. رود سیمره نیز از این شهرستان عبور می‌کند. به علت آبگیری سد سیمره بعضی از روستاهای این شهرستان که در حوضه آبریز سد هستند به زیر آب خواهند رفت.

این منطقه عموماً دارای درخت بلوط می‌باشد و کوه‌های بلند این منطقه می‌توان به ریون-چرمین اشاره کرد، که قسمت مرتفع این کوه‌ها به استثناء چرمین پوشیده از برف هستند.

مردم شهرستان سیروان کرد و لک هستند که با زبان کردی و لکی تکلم می‌کنند. برخی از مردم این شهرستان مهاجر سایر استانها و شهرستان‌های غرب کشور هستند و از ایلهای بزرگی مانند خزل، کلهر و … تشکیل شده‌اند. مردمان بخش کارزان از دو تیره خضروند و مرشد وند از ایل خزل هستند (سه تیره دیگر این ایل در استان ایلام در اصل در بخش‌های مرکزی و شباب شهرستان چرداول سکونت دارند). با این حال مردم روستاهای عرب رودبار (چم شیر، چم روته، داربلوط) به زبان عربی تکلم می‌کنند که به تدریج در حال منسوخ شدن و جایگزینی با زبان کردی می‌باشد. شایان ذکر است که مردم این شهرستان علاوه بر کشاورزی و دامداری به‌طور سنتی به تجارت و بازرگانی اشتغال دارند و قبل پیروزی انقلاب اسلامی بخش زیادی از آن‌ها در شهرهای عراق به ویژه به تجارت مشغول بوده‌اند ولی با تیره شدن روابط ایران و عراق، به اجبار از کشور عراق اخراج شده و عموماً ساکن تهران شده‌اند. از دهه شصت بخش زیادی از مردم این شهرستان به تهران مهاجرت کرده و در اصناف مختلف بازار بزرگ تهران حضور چشمگیری دارند و از وضعیت مالی بسیار خوبی برخوردار می‌باشند. ضمناً در سال‌های اخیر چندین هزار نفر از مردم این خطه به کشور استرالیا و کشورهایی نظیر سوئد، انگلیس، آلمان و … مهاجرت کرده‌اند.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : استان ایلام
ارسال دیدگاه