دنبال کدوم شهرستان می گردی ؟

» استان کرمانشاه » شهرستان سنقر

تاریخ انتشار : 1398/08/21 - 17:11

 کد خبر: 12759
 2287 بازدید

شهرستان سنقر

شهرستان سنقر یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه در غرب ایران است.

شهرستان سنقر یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه در غرب ایران است. اگر شهرهای همدان و کرمانشاه و سنندج را به عنوان رئوس یک مثلث در نظر بگیریم شهرستان سنقر با مساحتی حدود ۲۲۴۲ کیلومتر مربع تقریباً در مرکز مثلث در شمال شرق استان کرمانشاه بین ۴۷ درجه و ۱۹ دقیقه تا ۴۷ درجه و ۵۷ دقیقه طول شرقی و ۳۴ درجه و ۴۴ دقیقه تا ۳۵ درجه و ۴ دقیقه عرض شمالی واقع شده‌است.

بلندترین کوه شهرستان، کوه دالاخانی (به معنی آشیانه عقاب‌ها) می‌باشد که ارتفاع آن ۳٬۳۵۰ متر است که یکی از مناسب‌ترین کوه‌های غرب کشور برای کوهنوردی است این کوه به عنوان جزئی از کوهستان دالاخانی در هیئت مردی مبارز و نستوه در پشت جنوبی شهر ایستاده‌است اطرافش را مهم‌ترین یارانش مادیان کوه در شمال کمر زرد و کوه‌های زن و مرد در غرب احاطه کرده‌است پست‌ترین نقطه این منطقه هم به ارتفاع ۱٬۵۰۰ متر در محل خروجی گامیشان جنوب روستای شاهگدار است. مرکز این شهرستان به عقیده برخی بومیان تنها شهر دارای سیستم فاضلاب در استان بوده‌است.

شهر سنقر دارای زمستان سرد و طولانی با سرمای سخت و سنگین است تابستانش گرم و کوتاه بهارش وحشی و پاییز آن خسته‌کننده‌است ارتفاع زیاد و عرض جغرفیای نسبتاً بالا موجب پیدایش شرایط آب و هوایی سرد در سنقر شده‌است زمستان سنقر از اواسط نوامبر (آبان) شروع شده تا اواخر آوریل (فروردین) ادامه دارد ماه ژانویه (دی) سردترین ماه سال است در این ماه متوسط حداقل دمای هوا به ۴/۱۱- درجه سانتی‌گراد و روزهای یخبندان آن در سال به ۱۰۹ روز می‌رسد بر اساس همین اطلاعات تیر و مرداد گرم‌ترین ماه‌های سال می‌باشند در این ماه متوسط حداقل دمای هوا به ۸/۲۴ درجه سلسیوس می‌رسد.

از آثار باستانی این شهر می‌توان به آرامگاه مالک اشاره کرد که با توجه به معماری آن که یک بنای آجری ۶ ضلعی است به دوره سلجوقیان مربوط می‌شود. در ایران سه روستا با نام سنقر وجود دارد و در کشور لیبی هم یک قصبه به نام سنقر وجود دارد. سنقر:مرغی است شکاری. شنگار (فرهنگ لغت دکتر معین ج ۵) سنقر:{ت} (س. ق) نوعی از باز، مرغی است شکاری و خوش خط و خال که از انوع دیگر بازها قوی تر بسیار نیز و چالاک است. به عربی نیز سنقر یا سنقور می‌گویند (فرهنگ عمید، ج ۲) سنقر: مرغی است شکاری از نوع چرغ (آشیان ی مرغ) گویند بسیار زیبا و قوی می‌باشد و پیوسته پادشاهان بدان شکار کنند (برهان قاطع). سکنان محلی بر این باور هستند که این منطقه از شکار گاه‌های پادشاهان ساسانی بوده‌است وممکن است این امر به نامگذاری شهرستان مرتبط باشد. گندم فراوانترین محصول کشاورزی این شهرستان می‌باشد که از گندمزارهای بسیار وسیع و زیبای گرداگرد مادیان کوه بدست می‌آید. اما مشهورترین محصول کشاورزی این شهرستان تخمهٔ آفتابگردان است که دارای عطر و طعم بسیار خوب و منحصربه‌فردی است. علت این مزیت نه تنها گونهٔ خاص آفتاب گردان بلکه هنر بودادن و پختن تخمه است که در اختیار تخمه پزی‌های این شهرستان است. اما فرش دستباف سنقر شهرت جهانی دارد.

سراب سنقر که در ابتدای جاده سنقر به سمت بیستون درنزدیکی روستای گزنهله است، دارای آبی فراوان وباغستانهایی که اطراف آن را احاطه کرده مکانی دیدنی برای گردشگران که پارکی درون محوطه آن نیز احداث شده‌است،پل معلق و زیپ لاین نیز در سراب سنقر وجود دارد که این زیپ لاین دومین زیپ لاین بزرگ کشور است. سراب روستای گلویج که در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی سنقر واقع شده و از طریق مسیرجاده‌ای به شهر سطر سپس روستای شور آبادو روستیای صفاییه و گذر ازچند قصبه کوچک قابل رسیدن است، دارای سرابی با آب زلال که اطراف آن را درختان کهنسال زیبا که احتمالاً وجه مقدسی برای اهالی دارند، احاطه کرده ودرست در کنار روستا و مشرف به روستا درپای کوهی قرارگرفته‌است. در افسانه های محلی این کوه به زن و مرد مشهور است و روایات فراوانی راجع به آن وجود دارد. کوه دالاخانی، ارتفاعاتی که اوج آن به ۳۳۰۰مترمی رسد درجنوب شرقی سنقر واقع شده ودرتابستان مکانی جالب ودیدنی برای صعود کوهنوردان است. مادیان کوه، چشم‌انداز آن شبیه به پشت اسبی است که سر و گردن خود را پایین برده، منصور یاقوتی در یکی از داستانهایش به نام چراغی برفراز مادیان کوه، به عنوان مکان داستان خود به آن اشاره کرده‌است، درشمال شهر سنقر واقع است. از دیگر مناطق دیدنی این شهرستان می توان به سراب کنگر شاه اشاره کرد که در مسیر جاده ای سنقر_صحنه قرار داشته و طبیعت مناسبی در روز های گرم تابستان دارد. برای رفتن به این سراب زیبا باید از سمت جنوب شهرستان سنقر مسیر را به سمت شهرستان صحنه ادامه داد.

این شهرستان حدود ۴۲۰ شهید تقدیم این انقلاب کرده است .

 

 


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : استان کرمانشاه
ارسال دیدگاه