دنبال کدوم شهرستان می گردی ؟

» استان سیستان و بلوچستان » شهرستان زابل

تاریخ انتشار : 1398/09/08 - 12:07

 کد خبر: 12782
 2202 بازدید

شهرستان زابل

شهرستان زابل یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران است. مرکز این شهرستان شهر زابل است.

شهرستان زابل یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران است. مرکز این شهرستان شهر زابل است. این منطقه در قدیم نیز جزء مهمی از ایران بزرگ بوده‌است که در شاهنامه فردوسی به نام زابلستان نیز یاد شده که در زمان قاجار به دلیل نفوذ انگلیس بخش بزرگی از آن بر طبق معاهده پاریس از ایران جدا (به نام سیستان عامه) و در اختیار افغانستان گذاشته شد و مابقی که حال نیز وجود دارد به نام سیستان خاص در ایران ماند. این منطقه مهد و خاستگاه داستان معروف شاهنامه فردوسی در مورد پهلوانان اساطیری ایران باستان مانند سام، زال و رستم بوده‌است. زابل همچنین زادگاه سورنا سردار سپاه ایران در عهد اشکانی و یعقوب لیث صفاری می‌باشد. مذهب ساکنان این منطقه شیعه اثنی عشری و اهل سنت حنفی است.

دریاچه هامون (که در اوستا با نام مقدس و به نام دریاچه کنس اویه یا کیانسه از آن یاد شده و مکان نگهداری نطفه زرتشت و ظهور مجدد او و سوشیانتها تلقی شده‌است) که بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین در ایران است، در این شهرستان واقع شده‌است. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۷، برابر با ۳۲۹٬۳۱۷ نفر بوده‌است.

اغلب مردم شهرستان زابل شیعه و اقلیتی اهل تسنن هستند .مردم زابل به زبان فارسی با گویش سیستانی سخن میگویند.

شهرستان زابل دارای اقلیم بیابانی گرم و خشک است. میانگین بارش سالانه در این شهرستان ۶/۵۹ میلی‌متر و دمای آن در سال از ۵/۹- تا ۴۹ درجه سانتی‌گراد متغیر است. از ارتفاعات مهم این شهرستان کوه خواجه (در ۲۵ کیلومتری شهر زابل) و قلعه رستم در غرب زابل می‌توان نام برد. در کنار این کوه تصویری از رستم پهلوان که گرزی دوسر در دست دارد، نقش بسته‌است.[نیازمند منبع] در دامنه‌های جنوبی آن نیز ویرانه‌های بناهای منسوب به دوره اشکانیان بر جا مانده که در زمان خود بسیار باشکوه بوده‌است. کاخ کوه خواجه و قلعه کافرو نیز که به پادشاهی اشکانی-ساسانی تعلق دارد و به خاندان سورن نسبت داده می‌شود نیز بر دامنه این کوه وجود دارد، که بقایای نقاشی‌های دیواری که بر کاشی‌های لعابدار نقش بسته بودند نیز بر دیوار و در ویرانه‌های برجامانده کاخ هویداست.

رودخانه‌های هیرمند و شیله از رودخانه‌های این شهرستان می‌باشد. آب این شهرستان در گذشته از طریق حفر چاه و قنات تأمین می‌شده‌است و امروزه آب شرب زابل از مخازن بزرگ آب به نام چاه نیمه (که توسط رود هیرمند تغذیه می‌شوند) تأمین می‌گردد.

۹۶۰ لاله پر کشیده سهم این شهرستان از سفره انقلاب بوده است .


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : استان سیستان و بلوچستان
ارسال دیدگاه