دنبال کدوم شهرستان می گردی ؟

» استان گیلان » شهرستان تالش

تاریخ انتشار : 1397/09/16 - 14:44

 کد خبر: 12170
 2676 بازدید

شهرستان تالش

شهرستان طوالش یا تالش از شهرستان‌های استان گیلان در شمال ایران است. جمعیت شهرستان طوالش ۲۰۰۶۴۹ نفر است (سال۱۳۹۵) که دومین شهرستان پرجمعیت استان گیلان پس از رشت است و مرکز آن شهر هشتپر با جمعیت بیش از ۵۴٬۱۷۸ نفر است. این شهرستان دارای ۴ بخش و ۱۰ دهستان است. شهرستان تالش در غرب استان گیلان با کوهستان‌ها و طبیعتی زیبا و دشت‌های دل‌انگیز و با واقع شدن در سواحل دریای کاسپین قطب اکوتوریسم ایران محسوب می‌شود. این شهرستان از شمال به آستارا، از شرق به دریای خزر، از غرب به استان اردبیل و از جنوب به شهرستان رضوانشهر محدود می‌شود.

شهرستان طوالش یا تالش از شهرستان‌های استان گیلان در شمال ایران است. جمعیت شهرستان طوالش ۲۰۰۶۴۹ نفر است (سال۱۳۹۵) که دومین شهرستان پرجمعیت استان گیلان پس از رشت است و مرکز آن شهر هشتپر با جمعیت بیش از ۵۴٬۱۷۸ نفر است. این شهرستان دارای ۴ بخش و ۱۰ دهستان است. شهرستان تالش در غرب استان گیلان با کوهستان‌ها و طبیعتی زیبا و دشت‌های دل‌انگیز و با واقع شدن در سواحل دریای کاسپین قطب اکوتوریسم ایران محسوب می‌شود. این شهرستان از شمال به آستارا، از شرق به دریای خزر، از غرب به استان اردبیل و از جنوب به شهرستان رضوانشهر محدود می‌شود.

این شهرستان در دو بستر متفاوت از نظر توپوگرافی قرار گرفته‌است بخشی از شهرستان کوهستانی است و در امتداد کوه‌های مرتفع تالشدرجهت شمالی ـ جنوبی کشیده شده و قسمتی دیگر، جلگه ای است که به صورت نوار باریکی بین کوهستان و دریای کاسپین واقع شده‌است.خاویار دریای خزر شهرت جهانی دارد و شهرستان تالش رتبه نخست تولید ماهیان خاویار در کشور است و بخش قابل توجهی ازمحصولات آن به خارج از کشور صادر می شود. تالش رتبه اول در تولید تنباکو در کشور و با داشتن بیش از نیمی از باغ‌های [[کیوی [[استان گیلان معادل ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار بیشترین تولید کننده کیوی در ایران و منطقه است. رتبه اول تولیدازگیل،ترب،عسل،گردو و فندوق در گیلان می باشد.

این شهرستان در طول عمر انقلابدر  مجموع ۲۸۵ شهید تقدیم اسلام کرده است.

 


برچسب ها :
دسته بندی : استان گیلان
ارسال دیدگاه