دنبال کدوم شهرستان می گردی ؟

» استان خوزستان » شهرستان اندیمشک

تاریخ انتشار : 1398/10/09 - 21:42

 کد خبر: 12955
 2238 بازدید

شهرستان اندیمشک

شهرستان اَندیمِشک یکی از شهرستان‌های ایران در شمالِ استان خوزستان است. مرکز این شهرستان شهر اندیمشک است.

شهرستان اَندیمِشک یکی از شهرستان‌های ایران در شمالِ استان خوزستان است. مرکز این شهرستان شهر اندیمشک است.

برای آگاهی بیشتر پیرامون پیشنهٔ نام اندیمشک به مقالهٔ اندیمشک رجوع شود. زبان : زبان غالب در شهرستان اندیمشک لری است.

وجود دو سد بزرگ و شناخته شدهٔ کرخه و دز در این شهرستان مقصد بسیار خوبی را برای گردشگران و توریست‌ها فراهم ساخته‌است. سد کرخه در بیست کیلومتری شمال شرقی و سد دز در بیست و چهار کیلومتری شمال غربی این شهرستان واقع شده‌اند که برق مصرفی مناطق زیادی از استان و کشور را تأمین می‌کنند و همچنین سد بالارود در فاصله ۲۳ کیلومتری شمال اندیمشک بر روی رودخانه بالارود در حال احداث می‌باشد. علاوه بر این دسترسی به آب شیرین سرچشمه‌های دریاچه دز باعث شده که این شهرستان یکی از بهترین آب‌های آشامیدنی کشور را دارا باشد.

شهرستان اندیمشک از شمال به استان لرستان و غرب به استان ایلام و از جنوب به شهر شوش و از شرق به شهر دزفول محدود می‌شود. طول جغرافیایی اندیمشک در شمال ۴۸ درجه و ۲۲ دقیقه خاوری نسبت به نصف النهار گرینویچ و عرض آن ۳۲ درجه و ۲۹ دقیقه شمالی نسبت به خط استوا و مسافت ۷۳۰ کیلومتر جاده آسفالته تا تهران است. آزادراه اندیمشک-خرم‌آباد یکی از مهمترین راه‌های ترانزیت بار و مسافر در کشور محسوب می‌شود.

شهرستان اندیمشک دارای موقعیت استراتژیک ویژه، زمین‌های خوب کشاورزی، معادن نفت، گاز، سیلیس، گچ، ماسه، آهک و سنگ آهن و جاده ترانزیتی آسفالته و خط راه‌آهن سراسری، اندیمشک به تهران_که خوزستان را به مرکز و شمال شرقی ایران پیوند می‌دهد_داشتن سدهای بزرگ مانند سد دز و سد کرخه و سد بالارود دراندیمشک که بر ارزش این شهرستان افزوده‌اند و بخش بزرگی از نیروی برق استان و کشور و نیز آبیاری زمین‌های کشاورزی شمال خوزستان را تأمین می‌کند

شهرستان اندیمشک در شمال خوزستان مزین به هزار شهید، سه هزار و ۵۰۰ جانباز و ۱۵۷ آزاده سرافراز است.

این شهرستان تعداد ۷ شهید مدافع حرم عمه سادات  والا مقام را تقدیم اسلام کرده است .


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : استان خوزستان
ارسال دیدگاه