دنبال کدوم شهرستان می گردی ؟

» استان یزد » شهرستان اردکان

تاریخ انتشار : 1397/12/27 - 5:20

 کد خبر: 12641
 2367 بازدید

شهرستان اردکان

شهرستان اردکان یکی از شهرستانهای استان یزد در مرکز ایران است. شهر اردکان مرکز این شهرستان است.

شهرستان اردکان یکی از شهرستانهای استان یزد در مرکز ایران است. شهر اردکان مرکز این شهرستان است.

جمعیت این شهرستان در سال ١٣٩۵، برابر با ۹۷،۹۶۰ نفر بوده‌است. اردکان زادگاه سید محمد خاتمی رئیس‌جمهور ۸ ساله اصلاحات است اردکان در قلب بیابان مرکزی ایران، ۶۴ کیلومتری شمال غربی یزد، آب و هوایی خشک دارد و بیشترسطح ان پوشیده از بیابان است. اخیراً به دلیل تغییر زمین‌های لم یزرع به جنگل، سنجش‌هایی در زمینه بوته‌های گیاهی و درختان در زمین‌های بایر صورت پذیرفته‌است. بر خلاف شرایط طبیعی نامطلوب، کشاورزی به ویژه باغبانی فعالیت اصلی مردم می‌باشد. . منابع آب، بادگیرها، خانه‌ها یی با دیوارهای بلند و کوچه‌های باریک نشان دهنده تلاش ساکنان در بربر شرایط نامساعد می‌باشند.

مهمترین جاذبه اردکان زیبایی شگفت‌انگیز این بیابان است که هر ساله توجه بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب می‌نماید. بناهای تاریخی اردکان عبارتند از: مسجد جامع، مسجد زیر ده، بقعه‌های امامزاده سید محمد و سید نورالدین، کاروانسرای شاه عباس، و مکان‌های مقدس زرتشتیان از جمله پیر سبز چک چک و پیر هریشت.

همچنین قسمتی از بازار قدیمی معروف به چهار سوق و سقف زیبای این بازار، برج و باروی علی بیک، بادگیر زیبای مسجد حاج محمد حسین، مسجد قدیمی زردک، دربند مجدالعلما و بافت قدیمی شهر با بناهای زیبا که یادآور سخت کوشی مردمان کویر و معماران چیره‌دست این دیار است. ضمناً اردکان دارای موزه مردم‌شناسی نیز می‌باشد.

کارگاه‌های تبدیل روناس به گرد روناس برای رنگرزی و مصارف دارویی و تبدیل کنجد به ارده و روغن که به عصاری (به فتح ع و ص مشدد) معروفند این شهرستان دارای اماکن دیگری همچون مناره جنبان خرانق و کاروانسرایی در خرانق و عقدا از بخش‌های خود است. هر ساله زرتشتیان زیادی از سایر شهرها و کشورها به زیارت پیر سبز زیارت می‌روند.

معروف‌ترین محله‌های شهرستان اردکان: زین الدین-جنت آباد-کوشکنو-علی بیک-بازارنو-مزرعه سیف-صدرآباد-تل بیگم-جعفرخان -می‌باشد


برچسب ها :
دسته بندی : استان یزد
ارسال دیدگاه