دنبال کدوم شهرستان می گردی ؟

» استان یزد » شهرستان ابر کوه

تاریخ انتشار : 1398/05/28 - 16:11

 کد خبر: 12685
 2296 بازدید

شهرستان ابر کوه

شهرستان اَبَرکوه یکی از شهرستان‌های استان یزد در مرکز ایران است. شهر ابرکوه مرکز این شهرستان است.

شهرستان اَبَرکوه یکی از شهرستان‌های استان یزد در مرکز ایران است. شهر ابرکوه مرکز این شهرستان است. ابرکوه در غرب استان یزد در ۳۰ کیلومتری مرز آن با استان فارس قرار دارد. جمعیت شهرستان ابر کوه در سال ۱۳۹۵، برابر با ۵۱٬۱۰۳ نفر بوده‌است. آمارهای وزارت آموزش و پرورش حاکی از آن است که این شهر در ریشه کنی بی سوادی پیشگام و سرآمد دیگر شهرهای ایران می‌باشد. این شهر دارای دو نقطه شهری ابرکوه و مهردشت می‌باشد.

در یک نگاه آماری به شهرستان ابرکوه در دوران دفاع مقدس و بر طبق اطلاعات بدست آمده از بنیاد شهید و امور ایثارگران تعداد کل رزمندگان شهرستان که در تجربه حضور در جبهه را داشتند، بیش از ۵ هزار نفر، تعداد شهدا ۲۷۵، تعداد آزادگان ۳۴ و تعداد جانبازان ۵۷۶ نفر اعلام شده است که ۱۱ نفر بالای ۷۵ درصد و ۱۸۸ نفر بالای ۲۵ درصد می باشند.

از بین خانواده های دارای چند شهید می توان به خانواده مرحوم علی اکبر آدمی اشاره کرد که  سه فرزند خود یعنی حسین، محمد و عبدالرحمن، را تقدیم انقلاب کردند. همچنین ۹ خانواده ابرکوهی دیگر هر کدام سهمشان از جنگ تحمیلی دو شهید بود که اسامی آنها بدین شرح می باشد:

خانواده های شهیدان محمد حسن و محمد رضا اکرمی، حبیب و کاظم برزگری، محمدعلی و اسماعیل زارع مهر آبادی، سید احمد وئ سید محمد صافی، محمود  نعمت الله فلاح زاده، عباس و رمضان کریمی مریم آبادی، مرتضی  اکبر مشتاقیان، محمد مهدی و محمد هادی موحدی مهرآبادی.

این نویسنده ابرکوهی جوان ترین شهید ابرکوه را  محمد رضا اکرمی فرزند علی معرفی کرد و گفت: وی در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۳۵۱ متولد و در حالی که ۱۴سال و ۶ ماه از عمرش گذشته بود در تاریخ ۲۰ فروردین ۶۶ به شهادت رسید. همچنین محمد علی زارع مهرآبادی فرزند حسین متولد سال ۱۳۱۴ نیز مسن ترین شهید ابرکوه است که در سال ۱۳۶۷ و در سن ۵۷ سالگی به شهادت رسید.

جنگ تحمیلی در سال ۱۳۶۱ بیشترین تعداد شهید را از شهرستان ابرکوه گرفت که آمار آنان به ۴۱ نفر می رسد، در حالی که بیشترین شهدای ابرکوه در یک روز مربوط به روز ۲۲ بهمن سال ۶۴ می شود که ۱۵ نفر از رزمندگان شهرستان در این روز به وصال حق نائل شدند.بر اساس میانگین سن شهدا، بیشترین تعداد شهیدان ابرکوه به ترتیب در سن ۱۹ سالگی ۳۴ نفر  و در سن ۲۰ سالگی ۳۱ نفر بودند. لازم به ذکر است که میانگین سن ۶۷ درصد از شهدا بین ۱۷ تا ۲۳ سال بوده است که این خود گویای جوان بودن شهدای ابرکوهی در جنگ تحمیلی است.

ین جانباز جنگ تحمیلی اسامی شهدای برخی از اقشار را به شرح ذیل عنوان کرد:
شهدای دانشجو: شهیدان محمود رستگار پناه، عبدالرحمان حیدری مدوئیه، محمد کاظم اکرمی، محمد رضا یوسفی اسفندآبادی، احمد حمیدی، عباس حیدری مدوئیه و عباس غلامی.

شهدای روحانی: محمد رضا زمانی، علی تولایی، عبدالحمید اکرمی، محمدرضا عزیزی پناه، نعمت الله فلاح زاده، حجت الاسلام محمد باقر فلاح زاده و محمد رضا زارع زاده.

شهدای زن و کودک: مریم ناصری، فاطمه کاظمی و فاطمه پرورین روحی.

سرداران شهید: حجت السالام عبدالحمید اکرمی، سید رسول جلاییف اصغر جهانی، محمد حسین حاتمی زاده، علی حسن پور، علی محمد حسینیان، نجف قلی رضایی نژاد، غلامرضا زارع کلپه، محمد عمیقی، حجت الاسلام محمد باقر فلاح زاده، ابوالقاسم کشمیری، محمد رضا محمدی، ابراهیم موحدی، محمد هادی موحدی و عزیز الله نیکوبخت.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : استان یزد
ارسال دیدگاه