دنبال کدوم شهرستان می گردی ؟

» استانها » استان فارس

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۰۹ - ۱۶:۱۶

 کد خبر: 11964
 494 بازدید

استان فارس

استان فارس یکی از استان‌های ایران است که در بخش جنوب این کشور واقع شده‌است. آب و هوای استان فارس در نقاط مختلف این استان به سه گونه کوهستانی، معتدل و گرم تقسیم می‌شود. این استان با مساحتی در حدود ۱۲۲٬۶۰۸ کیلومتر مربع، چهارمین استان بزرگ و با جمعیتی معادل ۴٬۸۵۱٬۲۷۴ تن، بر طبق برآورد جمعیتی سال ۱۳۹۵ خورشیدی […]

استان فارس یکی از استان‌های ایران است که در بخش جنوب این کشور واقع شده‌است. آب و هوای استان فارس در نقاط مختلف این استان به سه گونه کوهستانی، معتدل و گرم تقسیم می‌شود. این استان با مساحتی در حدود ۱۲۲٬۶۰۸ کیلومتر مربع، چهارمین استان بزرگ و با جمعیتی معادل ۴٬۸۵۱٬۲۷۴ تن، بر طبق برآورد جمعیتی سال ۱۳۹۵ خورشیدی مرکز آمار ایران، چهارمین استان پرجمعیت ایران به‌شمار می‌رود. بر اساس تقسیمات کشوری اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی، استان فارس به ۲۹ شهرستان، ۱۰۰ شهر، ۸۳ بخش و ۲۰۴ دهستان تقسیم شده‌است.

مرکز استان فارس، شهر شیراز است که بر طبق برآورد جمعیتی سال ۱۳۹۵، جمعیتی معادل ١۸۶٩٠٠١ نفر داشته که پرجمعیت‌ترین شهر این استان و پنجمین شهر پرجمعیت کشور محسوب می‌شود. از دیگر شهرهای پرجمعیت این استان می‌توان به شهرهای مرودشت،جهرم، کازرون و فسا اشاره کرد.

امروزه به‌جز اکثریت فارسی‌زبان اقوام مختلفی نیز در این استان زندگی می‌کنند؛ از جمله لرها، لارستانی‌ها، قشقایی‌ها، اعراب خمسه، باصری‌ها و لک‌ها، که هر یک به گویش‌ها و زبان‌های مختلفی مانند فارسی، لری، لارستانی، قشقایی، سیوندی، دوانی،اردکانی، عربی و کهمره‌ای (بککی) سخن می‌گویند.

منابع مهم اقتصاد این استان بر پایه کشاورزی و دامداری، شهرک‌های مختلف صنعتی، پالایشگاه‌ها، صنایع پتروشیمی و نیروگاه‌های مختلف بنا شده‌است.

استان فارس با وجود جاذبه‌های متعدد فرهنگی، تاریخی، طبیعی و مذهبی، یکی از مراکز مهم گردشگری ایران است. همچنین شماری از مراکز مهم دانشگاهی ایران نیز در این استان واقع شده‌است.

موقعیت جغرافیایی استان فارس در ۲۹٫۶۴۹۶۸۸۴°شمالی۵۲٫۵۰۸۸۶۹۶°شرقی می باشد.

استان فارس از قبل از انقلاب تاکنون ۱۴ هزار و ۶۰۵ شهید از اقشار مختلف اعم از کودکان خردسال، بانوان، ورزشکاران، روحانیون، پزشکان و مهندسان، اساتید دانشگاهی و کهنسالان را در عرصه‌های مختلف از جمله مبارزات قبل از انقلاب، دفاع مقدس، عملیات‌های تروریستی و نیز عملیات‌های پلیسی ضد اشرار و قاچاقچیان تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

بر اساس آمار استخراج شده میانگین سن شهدای استان فارس ۲۲ سال و ۸ ماه و بیشترین فراوانی مربوط به گروه سنی ۲۰ سال است.

«خلیل دستغیب» و‌‌ «اسدالله پروا» نخستین شهدای استان فارس هستند که در تاریخ ۱۶ خرداد ۴۲ یعنی یک روز پس از قیام ۱۵ خردادماه در درگیری‌های شیراز به شهادت می‌رسند.

«حیدر شهیدی» از فیروزآباد متولد ۵ شهریور ۱۳۵۳ کم سن‌ترین شهید دفاع مقدس استان فارس است که در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ در ۱۲ سالگی به شهادت می‌رسد.

«محمد زارع» متولد ۱۲۹۶ از شیراز مسن‌ترین شهید استان فارس در دوران دفاع مقدس است که در تاریخ یکم آذرماه ۱۳۶۳ به شهادت ‌رسیده است.

استان فارس علاوه بر این در عملیات‌های بمب گذاری و تروریستی گروهک‌های ضد انقلاب، کودکان و بانوان شهیدی را تقدیم نظام اسلامی کرده است که آخرین آنها “عرفان” و “علیرضا انتظاری” دو برادر ۹ و ۱۲ ساله حادثه انفجار تروریستی کانون رهپویان وصال در سال ۸۷ هستند.

استان فارس ۱۴۶ شهیده زن نیز در کارنامه افتخارات خود ثبت کرده است که از این میان ۶۲ نفر، شهیده معرکه هستند؛ به این معنا که در صحنه‌های دفاع مقدس و در حین مبارزه و یا امداد رسانی به شهادت رسیده‌اند. ۳۵۷ شهید روحانی نیز در آمار شهدای فارس خودنمایی می‌کند که شهید «قنوتی» از شهرستان سپیدان به عنوان اولین روحانی به افتخار شهادت در دوران دفاع مقدس نائل شد.

استان فارس به لحاظ وجود دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی نیز دارای آمار قابل توجهی در بین شهدای دانشجو و متخصص است. شهدای استان فارس ۶۰ شهید مهندس و ۴۷۲ شهید دانشجو را نیز در بین خود گنجانده‌اند. در کنار این، آمار ۳ زهرا دانش‌اموز شهید را نیز باید اضافه کرد.

همچنین ۳۱۳ فرمانده از میان سرداران استان فارس به شهادت رسیده‌اند و «حبیب فردی» نخستین پاسدار استان فارس است که در حمله ضد انقلاب غرب کشور در سال ۵۹ به شهادت رسید.

اقلیت‌های مذهبی استان فارس نیز از گروه‌های موثر در دوران دفاع مقدس بودند تا آنجا که اقلیت زرتشتی و کلیمی هر کدام یک شهید را به انقلاب اسلامی تقدیم کرده‌اند.

اهل سنت فارس نیز ۳۰ شهید را تقدیم میهن اسلامی کرده‌اند.

ارتش استان فارس نیز با ثبت ۲۸۰۰ شهید در رده‌های مختلف نیروی زمینی، هوایی و دریایی و جهادسازندگی با ۱۲۰۰ شهید وفاداری خود را به مردم و انقلاب و کشورشان ثابت کردند.

استان فارس ۶۴ شهید را در راه دفاع از حرم عمه سادات تقدیم اسلام کرد.


برچسب ها :
دسته بندی : استانها
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه