دنبال کدوم شهرستان می گردی ؟

» استانها » استان کرمانشاه

تاریخ انتشار : 1397/09/10 - 17:31

 کد خبر: 12047
 2130 بازدید

استان کرمانشاه

استان کرمانشاه یا استان کرمانشاهان (به کردی:پارێزگای کرماشان) با مساحت ۲۴٬۶۴۰ کیلومتر مربع، هفدهمین استانایران از نظر وسعت به‌شمار می‌رود. مختصات جغرافیایی کامل استان کرمانشاه بر روی کره زمین از طول جغرافیایی ۴۵ درجه و ۲۰ دقیقه و ۳۹ ثانیه شرقی تا ۴۸ درجه و ۱ دقیقه و ۵۸ ثانیه شرقی و از عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۳۷ دقیقه و ۸ […]

استان کرمانشاه یا استان کرمانشاهان (به کردی:پارێزگای کرماشان) با مساحت ۲۴٬۶۴۰ کیلومتر مربع، هفدهمین استانایران از نظر وسعت به‌شمار می‌رود. مختصات جغرافیایی کامل استان کرمانشاه بر روی کره زمین از طول جغرافیایی ۴۵ درجه و ۲۰ دقیقه و ۳۹ ثانیه شرقی تا ۴۸ درجه و ۱ دقیقه و ۵۸ ثانیه شرقی و از عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۳۷ دقیقه و ۸ ثانیه شمالی تا ۳۵ درجه و ۱۷ دقیقه و ۸ ثانیه شمالی می‌باشد. استان کرمانشاه که ۱/۵ درصد مساحت کشور را دربرمی‌گیرد، از استانهای غربی به‌شمار می‌آید که با کشور عراق مرز مشترک دارند.این استان از شمال به استان کردستان، از جنوب به استان لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراقمحدود می‌شود. مرکز استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه است. بر اساس آخرین تغییرات در ۱۳۹۰ استان کرمانشاه از، ۱۴ شهرستان، ۳۱ شهر، ۳۱ بخش و ۸۴ دهستان تشکیل شده‌است.

موقعیت جغرافیایی این استان در ۳۴٫۳۴۶۴۸۱°شمالی۴۶٫۴۲۰۵۵۹°شرقی می باشد.

استان کرمانشاه بیش از ۹۸۰۰ شهید، ۱۹ هزار جانباز و ۱۷۰۰ آزاده دارد این استان به لحاظ تعداد شهدا و جانبازان زن اولین استان کشور است، استان کرمانشاه ۹۰۰ شهیده زن، ۸۰۰ شهید زیر ۱۵ سال و ۱۱۵۰ جانباز زن را تقدیم انقلاب کرده که نشان دهنده این است که مردم استان در طول سالهای دفاع مقدس شهر با تمام توان به دفاع از کیان ایران اسلامی پرداخته‌اند.

تعداد شهدای مدافع حریم عمه سادات در این استان برابر با ۱۵ لاله پر کشیده می باشد .

 


برچسب ها :
دسته بندی : استانها
ارسال دیدگاه