×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


خبرهای ویژه

» دیگر مطالب » شهرهای جدید را بهتر بشناسیم

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۰۱ - ۱۲:۵۲

 کد خبر: 12426
 118 بازدید

شهرهای جدید را بهتر بشناسیم

 در حال حاضر ۱۷ شهر جدید در سطح کشور ایجاد شده که در بین آنها هشتگرد در استان البرز با ۶۷۵ هزار نفر بیشترین و مهاجران استان مرکزی و رامشار چهارمحال و بختیاری با ۶۰ هزار نفر کمترین جمعیت مصوب را دارند. در حال حاضر ۱۷ شهرجدید دولتی با تخمین حدود ۴ میلیون جمعیت در […]

 در حال حاضر ۱۷ شهر جدید در سطح کشور ایجاد شده که در بین آنها هشتگرد در استان البرز با ۶۷۵ هزار نفر بیشترین و مهاجران استان مرکزی و رامشار چهارمحال و بختیاری با ۶۰ هزار نفر کمترین جمعیت مصوب را دارند.

در حال حاضر ۱۷ شهرجدید دولتی با تخمین حدود ۴ میلیون جمعیت در ۴۰ هزار هکتار زمین دولتی ( مطابق طرح‌های مصوب) در حال ایجاد هستند و در این شهرها ۸۰۰ هزار نفر سکنی گزیده‌اند و پیش‌بینی می‌شود جمعیت شهرهای جدید تا ۵ سال آینده به بیش از ۲.۵ میلیون نفر برسد. هم‌چنین قرار است ۸ شهر جدید دیگر ساخته شود که در مرحله‌ی مطالعات قرار دارند.

اغلب ۱۷ شهر موجود که در کنار شهرهای مادر احداث شده‌اند چندین هدف را در پیش دارند که اجرای طرح کالبدی ملی و توزیع متناسب جمعیت و اشتغال در سطح کشور در ارتباط با هدفهای استراتژیک و محدودیت منابع آب و خاک و انرژی، ایجاد مناطق مسکونی برای کارکنان یک یا چند فعالیت جدیدالاحداث اقتصادی و جمعیتی و کمک به اجرای کمی و کیفی برنامه‌های توسعه مسکن و ایجاد تعادل در بازار مسکن از آن جمله‌اند.

علاوه بر ۱۷ شهر جدید در دست احداث، هشت شهر جدید دیگر با جمعیتی بالغ بر ۶۵۵ هزار نفر در مرحله تصویب و طراحی به سر می‌برند که در حال حاضر مطالعات امکان‌سنجی و مکان‌یابی و طراحی آنها به همراه شهرک‌های دولتی در حال انجام است. در عین حال امکان‌سنجی ایجاد مجتمع‌ها و شهرک‌های موضوعی از قبیل پارک علم و فناوری و شهرک علمی – تحقیقاتی، ورزشی، گردشگری و… در اراضی دولتی برای تنوع بخشی به نقش و عملکرد و غنای هویتی شهرهای جدید نیز در دستور کار قرار داده شده است.

احداث شهرک و شهرجدید توسط بخش غیردولتی در مقررات پیش بینی و با استقبال خوبی مواجه شده که در این راستا تاکنون پروانه احداث یک شهرجدید و ۴ شهرک صادر و ۵ مورد نیز فرایند امکان سنجی و مکانیابی و طراحی را طی می‌کند. ضمن این‌که پروانه احداث دو شهرک ابریشم و گهرباران نیز بنام اداره‌کل راه و شهرسازی استان‌ها صادر شده است.

جدول زیر اطلاعات جمعیتی ۱۷ شهر جدید را نشان می‌دهد:

استان شهر جدید شهر مادر فاصله از شهر مادر (کیلومتر) مساحت (هکتار) جمعیت مصوب
تهران اندیشه تهران ۲۰ ۱۳۸۵ ۱۳۰ هزار
تهران پردیس تهران ۲۰ ۴۱۶۹ ۴۵۰ هزار
تهران پرند تهران ۳۰ ۳۴۲۰ ۴۸۳ هزار
البرز هشتگرد کرج ۳۵ ۴۴۰۰ ۶۷۵ هزار
اصفهان بهارستان اصفهان ۱۵ ۴۱۱۰ ۳۲۰ هزار
اصفهان فولادشهر اصفهان ۲۵ ۳۱۱۳ ۳۲۰ هزار
اصفهان مجلسی اصفهان ۶۵ ۱۱۶۶ ۳۲۰ هزار
فارس صدرا شیراز ۱۵ ۲۵۴۸ ۳۴۰ هزار
آذربایجان شرقی سهند تبریز ۲۰ ۱۵۵۰ ۱۵۰ هزار
خراسان رضوی گلبهار مشهد ۳۵ ۴۸۵۹ ۴۲۰ هزار
خراسان رضوی بینالود مشهد ۵۵ ۳۰۳۰ ۱۳۵ هزار
سیستان و بلوچستان رامشار زابل ۳۵ ۶۰۰ ۶۰ هزار
بوشهر عالیشهر بوشهر ۲۴ ۱۰۰۰ ۱۰۰ هزار
خوزستان رامین اهواز ۴۵ ۶۰۰ ۶۳ هزار
خوزستان شیرین شهر اهواز ۳۵ ۱۰۰۹ ۷۵ هزار
مرکزی مهاجران اراک ۲۸ ۱۱۸۴ ۶۰ هزار
هرمزگان علوی بندرعباس ۴۵ ۱۰۰۰ ۱۰۰ هزار
جمع ۱۷ شهر ۳۹۱۴۳ ۴۰۲۱۰۰۰

برچسب ها :
دسته بندی : دیگر مطالب
ارسال دیدگاه