×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


خبرهای ویژه

» استانها » استان کردستان

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۰ - ۱۶:۳۴

 کد خبر: 12032
 278 بازدید

استان کردستان

استان کردستان یکی از استان‌های ایران به مرکزیت شهر سنندج است که در غرب کشور واقع شده‌است. مساحت این استان ۲۸٬۲۰۰ کیلومتر مربع معادل ۱/۷٪ مساحت کل کشور ایران است. این استان که در دامنه‌ها و دشت‌های پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار گرفته‌است، از شمال به استان‌های آذربایجان غربی و زنجان، از شرق به همدان و زنجان، از جنوب به استان کرمانشاه و از غرب به اقلیم کوردستان و کشور عراقمحدود […]

استان کردستان یکی از استان‌های ایران به مرکزیت شهر سنندج است که در غرب کشور واقع شده‌است. مساحت این استان ۲۸٬۲۰۰ کیلومتر مربع معادل ۱/۷٪ مساحت کل کشور ایران است. این استان که در دامنه‌ها و دشت‌های پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار گرفته‌است، از شمال به استان‌های آذربایجان غربی و زنجان، از شرق به همدان و زنجان، از جنوب به استان کرمانشاه و از غرب به اقلیم کوردستان و کشور عراقمحدود است. استان کردستان با کشور عراق ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد. استان کردستان براساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۹۰ دارای ۱۰شهرستان، ۲۹شهر، ۳۱بخش، ۸۶دهستان و ۱۶۹۷آبادی دارای سکنه و ۱۸۷ آبادی خالی از سکنه بوده‌است. شهرستان‌های این استان عبارتند از: مریوان، بیجار، دهگلان، دیواندره، سروآباد، سقز، سنندج، قروه، کامیاران و بانه. بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵استان کردستان ۱٫۶۰۳٫۰۱۱ نفر جمعیت دارد که ۶۶درصد شهری و ۳۴درصد را جمعیت روستایی تشکیل می‌دهد. تراکم نسبی جمعیت معادل ۵۱٫۲ نفر در کیلومتر مربع است.

موقعیت جغرافیایی این استان در ۳۵٫۳۰۲۹۴۲۲°شمالی۴۷٫۰۰۲۶۳۱۲°شرقی میباشد.

استان کردستان با تقدیم ۵.۴۶۷ شهید، ۹.۰۰۰ جانباز تعیین درصد شده و بالغ بر ۸۴۰ آزاده سرافراز، نقش بارزی را در برقراری امنیت در کشور بر عهده داشته است.

تعداد مدافعان حرم عمه سادات در این استان برابر با ۱۵ لاله پر کشید می باشد.


برچسب ها :
دسته بندی : استانها
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه