×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


خبرهای ویژه

» استانها » استان مرکزی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۰ - ۱۶:۵۲

 کد خبر: 12035
 282 بازدید

استان مرکزی

استان مرکزی از استان‌های ایران است. بزرگترین شهر و مرکز استان مرکزی شهر اراک می‌باشد. این استان به عنوان پایتخت صنعتی ایران شناخته می‌شود. در روزگار کهن این مکان عراق نام داشت که در زمان تسلط اعراب بر ایران عراق عجم نامیده می‌شد که شامل بسیاری از استانهای همجوار امروزی می‌شد. این استان از شمال به استان‌های البرز و قزوین، از غرب به استان […]

استان مرکزی از استان‌های ایران است. بزرگترین شهر و مرکز استان مرکزی شهر اراک می‌باشد. این استان به عنوان پایتخت صنعتی ایران شناخته می‌شود. در روزگار کهن این مکان عراق نام داشت که در زمان تسلط اعراب بر ایران عراق عجم نامیده می‌شد که شامل بسیاری از استانهای همجوار امروزی می‌شد. این استان از شمال به استان‌های البرز و قزوین، از غرب به استان همدان، از شمال شرقی به استان تهران از جنوب به استان‌های لرستان و اصفهان و از شرق به استان‌های قم و اصفهان محدود است. این استان با مساحتی معادل ۲۹٬۵۳۰ کیلومتر مربع حدود ۱٬۸۲ درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده‌است. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، استان مرکزی دارای ۱۲ شهرستان، ۲۳ بخش، ۳۲ شهر، ۶۶ دهستان، ۱٬۳۹۴ آبادی دارای سکنه و ۴۶ آبادی خالی از سکنه‌است. مرکز این استان شهر اراک است. شهرستان‌های این استان عبارت‌اند از: اراک، محلات، ساوه، تفرش، خمین، فراهان، دلیجان، شازند، آشتیان، کمیجان، زرندیه و خنداب.

موقعیت جغرافیایی این استان در ۳۴٫۰۸۰۰۱۱۲°شمالی۴۹٫۶۷۷۲۳۳۴°شرقی می باشد.

تعداد شهدای این استان در ۸ سال دفاع مقدس برابر با ۵۲۷۹ لاله پرکشیده میباشد.

استان مرکزی ۹۵۰ شهید دانش‌آموز را تقدیم نظام جمهوری اسلامی ایران کرده و با توجه نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه و انتقال این فرهنگ به نسل‌های آینده در تلاش هستیم تا شهدا را برای نسل فعلی الگوسازی کنیم.


برچسب ها :
دسته بندی : استانها
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه