×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


خبرهای ویژه

» استانها » استان سمنان

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۰۹ - ۱۷:۰۵

 کد خبر: 11974
 386 بازدید

استان سمنان

استان سمنان یکی از استان‌های کشور ایران است. مرکز و پرجمعیت‌ترین شهر این استان، شهر سمنان است.مساحت این استان برابر با ۹۷٬۴۹۱ کیلومتر مربع که ۵٫۹ درصد مساحت کل کشور را شامل می‌شود. این استان از نظر مساحت هفتمین استان ایران است. این استان از جانب شمال به استان‌های خراسان شمالی، گلستان و مازندران، از جنوب به استان‌های خراسان جنوبی و اصفهان، از مشرق به استان خراسان رضوی و از مغرب به استان‌های تهران و قم محدود […]

استان سمنان یکی از استان‌های کشور ایران است. مرکز و پرجمعیت‌ترین شهر این استان، شهر سمنان است.مساحت این استان برابر با ۹۷٬۴۹۱ کیلومتر مربع که ۵٫۹ درصد مساحت کل کشور را شامل می‌شود. این استان از نظر مساحت هفتمین استان ایران است.

این استان از جانب شمال به استان‌های خراسان شمالی، گلستان و مازندران، از جنوب به استان‌های خراسان جنوبی و اصفهان، از مشرق به استان خراسان رضوی و از مغرب به استان‌های تهران و قم محدود است.

موقعیت جغرافیایی این استان در ۳۵٫۵۷۲۲۶۹°شمالی۵۳٫۳۹۶۰۴۹°شرقی می باشد .

از تعداد ۲۸۶۴ شهید استان سمنان، ۱۵۱۸ شهید یعنی ۵۳ درصد آنها، بسیجی بودند. ۳۴۷ شهید سرباز ارتش، ۲۴۵ شهید سرباز سپاه، ۳۱۹ شهید پاسدار، ۱۲۴ شهید کادر(نیروی رسمی) ارتش، ۱۱۸ شهید جهادگر، ۷۹ شهید سرباز نیروی انتظامی، ۲۹ شهید نیروی رسمی انتظامی و ۸۵ شهید نیز از سایر رده‌ها بودند.

بنا بر آثار جمع‌آوری شده در ستاد کنگره سرداران و ۳۰۰۰ شهید استان سمنان، تعداد شهدای این استان،۲۸۶۴ نفر است که از این تعداد، ۹۹۲ شهید از شهرستان شاهرود، ۶۱۵ شهید از شهرستان دامغان، ۴۳۳ شهید از شهرستان سمنان، ۲۳۷ شهید از شهرستان گرمسار، ۱۸۸ شهید از شهرستان مهدیشهر، ۱۷۶ شهید از شهرستان میامی و به ترتیب ۱۱۸ و ۱۰۵ شهید نیز از شهرستان‌های سرخه و آرادان هستند.

۶۸ درصد شهدای استان سمنان ۱۷ تا ۲۷ ساله بودند

از تعداد شهدای استان سمنان، ۱۹۴۲ شهید متولدین بین سال‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۰ بودند، یعنی حدود ۶۷.۸۱ درصد از شهدای استان سمنان ۱۷ تا ۲۷ سال سن داشتند.

۵۹۷ شهید متولد سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۰، ۲۲۲ شهید متولدین بین سال‌های ۱۳۰۰ تا ۱۳۳۰ و ۸۳ شهید نیز متولدین بین سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۶۰ بودند.

همچنین هفت شهید استان سمنان متولد قبل از سال ۱۳۰۰ و ۱۲ شهید نیز متولد بعد از سال ۱۳۶۰ بودند.

۹۴ درصد شهدای استان در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیدند

با نگاهی به آمار و دوره زمانی شهادت شهدای استان سمنان مشخص می‌شود که ۲۶۸۶شهید استان سمنان یعنی حدود ۹۳.۷۸ درصد در جبهه‌های جنگ به شهادت رسیدند، ۱۲۰ شهید بر اثر عوامل ناشی از جنگ و غیره به این مقام نائل آمدند، ۴۳ شهید نیز قبل از شروع دفاع مقدس و ۱۵ شهید نیز قبل از سال ۱۳۵۷ به شهادت رسیده‌اند.

۵۳ درصد شهدای استان بسیجی بودند

از تعداد ۲۸۶۴ شهید استان سمنان، ۱۵۱۸ شهید یعنی ۵۳ درصد آنها، بسیجی بودند. ۳۴۷ شهید سرباز ارتش، ۲۴۵ شهید سرباز سپاه، ۳۱۹ شهید پاسدار، ۱۲۴ شهید کادر(نیروی رسمی) ارتش، ۱۱۸ شهید جهادگر، ۷۹ شهید سرباز نیروی انتظامی، ۲۹ شهید نیروی رسمی انتظامی و ۸۵ شهید نیز از سایر رده‌ها بودند.

همچنین با نگاه به وضعیت شغلی شهدا، از کل شهدای استان سمنان، ۶۶۷ شهید دانش‌آموز، ۶۷۱ شهید سرباز، ۱۹۴ شهید کارگر، ۱۸۴ شهید شغل آزاد، ۱۱۰ شهید روحانی و طلبه، ۱۳۴ شهید کارمند، ۱۲۹ شهید کشاورز و ۸۹ شهید دانشجو بودند.

از کل تعداد شهیدان استان سمنان، ۱۵۰۸ شهید تحصیلات زیر دیپلم، ۶۹۵ شهید دیپلم، ۸۵ شهید فوق دیپلم، ۳۸ شهید لیسانس، ۴۸ شهید بی سواد، ۳۶ شهید تحصیلات حوزوی، ۵ شهید فوق لیسانس و بالاتر داشتند.

۶۷ شهید استان سمنان تک فرزند بودند

در بین خانواده‌های شهدای استان سمنان نیز، ۱۲۵ خانواده دو شهید، و چهار خانواده سه شهید حضور دارند. یعنی ۲۵۰ شهید استان سمنان از خانواده دو شهید و ۱۲ شهید از خانواده سه شهید بودند. همچنین ۶۷ شهید تک فرزند و چهار شهید نیز تک پسر بودند.

تعداد شهدای شاخص و ملی استان سمنان نیز ۱۴ شهید و ۵۰ شهید نیز سردار و یا امیر بودند.

تعداد شهدای مدافع حرم عمه سادات این استان برابر ۳۲ لاله پر کشیده می باشد.


برچسب ها :
دسته بندی : استانها
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه