×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


خبرهای ویژه

» استانها » استان اصفهان

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۰۹ - ۱۶:۵۳

 کد خبر: 11970
 288 بازدید

استان اصفهان

استان اصفهان، استانی در میانهٔ ایران است. مرکز این استان شهر اصفهان می‌باشد . استان اصفهان ششمین استان پهناور و سومین استان پرجمعیت ایران است. این استان با مساحتی حدود ۱۰۵٬۹۳۷ کیلومتر مربع بین ۳۰ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۲۷ دقیقه عرض شمالی خط استوا و ۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه تا ۵۵ درجه و۳۱ دقیقه طول […]

استان اصفهان، استانی در میانهٔ ایران است. مرکز این استان شهر اصفهان می‌باشد . استان اصفهان ششمین استان پهناور و سومین استان پرجمعیت ایران است. این استان با مساحتی حدود ۱۰۵٬۹۳۷ کیلومتر مربع بین ۳۰ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۲۷ دقیقه عرض شمالی خط استوا و ۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه تا ۵۵ درجه و۳۱ دقیقه طول شرقی نصف النهار گرینویچ، ششمین استان وسیع کشور و سومین استان پرجمعیت کشور می‌باشد. استان اصفهان از شرق به استان‌های یزد و خراسان جنوبی، از شمال به استان‌های سمنان، قم و مرکزی، از غرب به استان‌های لرستان و چهارمحال و بختیاری، از جنوب به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و فارس محدود است.اصفهان قطب تولید آهن، فولاد، مصالح ساختمانی و پتروشیمی و همچنین صنایع دستی در ایران است.

موقعیت جغرافیایی استان اصفهان در ۳۲٫۶۵۱۳۹°شمالی۵۱٫۶۷۹۱۹۲°شرقی می باشد.

استان اصفهان یکی از استان‌های برجسته و منحصربه‌فردی است که با تقدیم بیش از ۲۳۰۰۰ شهید ، ۴۸۲۰۰ جانباز و ۳۵۰۰ آزاده ، برترین آمار ایثارگری کشور را به خود اختصاص داده است. اصفهان با تقدیم ۱ شهید به ازای هر ۱۴۴ نفر (مرد و زن) به نسبت جمعیت نیز بیشترین شهید را تقدیم کرده است . در مجموع استان اصفهان با تقدیم ۱ دهم از کل شهدای انقلاب اسلامی سهم بسزایی در حفظ و حراست از انقلاب داشته است .

حماسه ۵ رمضان در قبل از پیروزی انقلاب و حماسه ۲۵ آبان در دفاع مقدس و حماسه ۸ دی ۸۸ در دفاع از ولایت برگهای زرین تاریخ این مردم است.

تعداد ۱۴۰۰ شهید جاویدالاثر برگ زرین دیگری از ایثار مردم استان اصفهان است . همچنین لازم بذکر است تعداد ۱۵۰۰ شهید اصفهانی الاصل نیز خارج از استان اصفهان مدفون هستند.

تقدیم ۵۴۸۶ دانش آموز ، ۵۴۳ طلبه و روحانی، ۲۱۴ معلم و فرهنگی ، ۴۹۱ دانشجو ، ۱۶۵ مهندس ، ۱۰۸۶ ورزشکار ، ۲۵ پزشک ، ۱۸۸ شاعر و هنرمند ، ۲۰خبرنگار و رسانه ای ، ۱۱۷ شهیده زن و ۹۰۰ کارمند شهید گوشه ای از حماسه مردم اصفهان در دفاع مقدس است .

یک ششم شهدای روحانی کشور و همچنین یک ششم شهدای دانش آموز کشور متعلق به استان اصفهان است.

استان اصفهان دارای ۱۰۸۵ خانواده دو شهیدی ، ۵۹ خانواده سه شهیدی ، ۷ خانواده چهار شهیدی ، ۳ خانواده پنج شهیدی و ۳ خانواده شش شهیدی است . همچنین ۵۶ شهید اصفهان خود پدر شهید بوده اند .

گلستان شهدای اصفهان با ۷۴۴۷ شهید به‌عنوان دومین گلزار شهدای جهان اسلام شناخته شده است که در این مرکز سالانه بیش از ۵۰‌ مراسم مختلف معنوی و معرفتی برگزار می‌شود که میزبان خیل عظیم ره جویان شهدا است .

جانبازان استان از لحاظ پزشکی به چهار گروه جانبازان ضایعه نخاعی،‌جانبازان شیمیایی، اعصاب و روان و قطع عضو یا ویژه تقسیم می‌شوند که بیش از ۱۷۰۰ نفر از جانبازان را جانبازان ۷۰‌ درصدی تشکیل می‌دهند .

مردم استان اصفهان در دوران دفاع مقدس همواره حضوری پر رنگ و موثر داشته اند بطوری که استان اصفهان اولین استانی بود که در سالهای دفاع مقدس دو لشکر به خود اختصاص داد و در راه دفاع از کیان اسلامی هزاران شهید تقدیم کرد. نیرو های اعزامی از استان اصفهان در لشکر ۱۴ امام حسین (ع) ، لشکر ۸ نجف اشرف و گروه موشکی ۱۵ خرداد در جبهه های غرب و جنوب حاضر بودند . همچنین بیش از نیمی از نیرو های تیپ ۴۴ قمر بنی هاشم (ع) نیز از نیروهای اعزامی این استان بودند . حضور چشمگیر نیروهای اصفهانی در مناطق کردستان و سیستان و بلوچستان نیز گواه حضور مردم این استان در دفاع مقدس و مبارزه با ضد انقلاب است .

تعداد شهدای مدافع حرم عمه سادات در این استان برابر ۳۲ لاله پرکشیده میباشد.

 


برچسب ها :
دسته بندی : استانها
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه